I. C. Finance Corp., s. r. o.
serióznost & profesionalita
Nabídka
- Prodej pohledávek
- Pohledávky zaplacené okamžitě
- Pohledávky ostatní
- Správa pohledávek
- Poradenství
- Časté dotazy
Užitečné odkazy
ODPOVĚDI NA ČASTÉ DOTAZY
a) Jaká může být nejmenší výše pohledávky?
Pohledávka vhodná k odkoupení musí mít alespoň hodnotu 20.000 Kč. V případě, že bude najednou nabízeno více pohledávek za jedním dlužníkem, mohou být jednotlivé pohledávky nižší, ovšem v součtu jejich celková hodnota musí být alespoň 20.000 Kč. Nutno také počítat s tím, že menší pohledávky mohou být odkoupeny jenom za nižší cenu. Důvodem jsou náklady na obsluhu pohledávek, které jsou konstantní a na výši pohledávky nepříliš závislé.
b) Kdy se dočkám svých peněz v případě pohledávky s odloženou splatností kupní ceny?
Peníze zasíláme do deseti dnů po inkasování od dlužníka. Vymožení pohledávky od dlužníka obvykle však není rychlá záležitost a i v tom nejlepším případě první výsledky nelze čekat dříve než za dva nebo tři měsíce. Vždy je třeba nejdříve doplnit informace o dlužníkovi, navázat s ním kontakt a poskytnout mu časový prostor ke splnění závazku. Je-li postupováno soudní cestou, velmi také záleží na osobě konkrétního soudce, který ve věci rozhoduje. Skutečností je, že rozdíly ve výkonnosti jednotlivých soudů a soudců jsou propastné. V případě, že dlužník bude při úhradě pohledávky spolupracovat nebo pokud se podaří pohledávku lépe zajistit, takže bude vyšší předpoklad úspěšného vyřízení věci, nabízíme změnu smlouvy, aby za pohledávku mohlo být co nejdříve zaplaceno.
c) Mám-li pohledávku za svým bývalým známým, soukromou osobou, máte o ni zájem?
Odkupujeme pohledávky jdoucí za právnickými i fyzickými osobami, takže i takovéto pohledávky mohou být předmětem našeho zájmu.
d) O jaké pohledávky zájem nemáte?
Nekupujeme pohledávky za dlužníky v insolvenčním řízení, v likvidaci, pohledávky, které již někdo vymáhá, a pohledávky, kdy je dlužník zcela bez majetku. Nelze odkoupit ani pohledávky na základě vadných soudních rozhodnutí, která nemají předpoklad materiální vykonatelnosti, a pokud dlužník vůči věřiteli uplatňuje svou vlastní pohledávku způsobilou k započtení.
V případě odkoupení s okamžitým zaplacením kupní ceny může být ve smlouvě o postoupení pohledávky nebo ve smlouvě o převodu cenného papíru sjednáváno, že původní věřitel odškodní nového věřitele částkou rovnající se výši částky, kterou za pohledávku obdržel, v případě, že ze strany dlužníka, případně třetí osoby, do určité doby od sjednání smlouvy nedošlo k úhradě alespoň v minimální výši rovnající se výši částky, kterou nový věřitel za pohledávku zaplatil. Ujednání o odškodnění vyžadujeme pouze z toho důvodu, že nemáme zájem přijímat pohledávky se skrytými vadami, o nichž původní majitel ví, nebo pohledávky, kdy původní majitel má důvod k předpokladu, že nejsou vymožitelné. Takové pohledávky nechceme ani zadarmo. Jestliže je pohledávka běžně vymožitelná, dohoda o odškodnění nemůže původního majitele nijak znevýhodnit.
e) Jak vám mohu nabídnout a předat pohledávku, musím se někam dostavit?
Není třeba nikam cestovat. Vyhodnocení pohledávky je časově náročnější, než může poskytnout krátká návštěva, a obvykle se na něm podílí více osob. Návrh smlouvy vám zašleme poštou a stejným způsobem podepsanou smlouvu vrátíte. V případě potřeby osobního kontaktu vás navštíví zástupce společnosti.
f) Co se stane, když pohledávku s odloženým zaplacením kupní ceny dlužník nezaplatí, budu muset hradit nějaký poplatek?
V případě, že od dlužníka pohledávku nelze inkasovat, neplatíte vůbec nic.
g) Vyplatí se prodat pohledávku?
Tím, že se inkasem bude zabývat jiný subjekt, původní věřitel má po starostech a kromě toho ušetří čas a náklady spojené s vymáháním pohledávky. Nepominutelným prvkem je i skutečnost, že dlužník jedná s jiným subjektem a že leckdy důrazný postup nedává do přímé souvislosti s původním věřitelem. Ani případná exekuce na majetek dlužníka proto nemusí nutně vést k vážným narušením obchodních nebo sousedských vztahů.
h) Není cena za pohledávku příliš nízká?
Věřitel svou pohledávku obyčejně považuje za lepší, než jaká je ve skutečnosti. Pohledávky, které vznikají v právním prostředí České republiky, jsou ale až příliš často takové, že jejich vymožitelnost je variantou spíše jenom teoretickou a nepříliš jistou, když soudní spory jsou záležitostí více roků a chytřejší dlužník se v jejich průběhu dokáže zbavit dohledatelného majetku, takže v následném exekučním řízení už nemusí být k dispozici nic, co by se dalo využít na umoření dluhu. Exekutoři se občas setkávají s dlužníky žijícími v přepychu, kterým ale není co zabavit, protože žádná z věcí, které je obklopují, jim nepatří. Tito dlužníci nemají žádné příjmy nebo jejich příjmy jsou minimální a nepostižitelné, i když ve skutečnosti podnikají a vydělávají velké peníze prostřednictvím nastrčených osob. Na tyto dlužníky v České republice nikdo nedosáhne, aniž by riskoval trestněprávní odpovědnost. Dále využitím insolvenčního řízení a oddlužením každý dlužník se snadno může zbavit až 70 % svých finančních závazků a zbývajících 30 % splácí v průběhu následujících pěti let. To vše dohromady ovlivňuje cenu, kterou můžeme nabídnout, a je také významným důvodem, proč obvykle nejsme ochotni riskovat případnou ztrátu větší, než je 30 procent z nominální hodnoty odkupované pohledávky.
ch) Proč bychom neměli sami postupovat soudní cestou a poté vymožení svěřit exekutorovi?
Záleží jenom na vaší úvaze. Naproti faktu, že budete mít perspektivu dispozice s plnou hodnotou pohledávky, je skutečnost, že vydání exekučního titulu nemusí být bezproblémovou záležitostí, zvláště umí-li dlužník využívat výhody, které mu plynou ze současného stavu českého právního prostředí, takže v době, kdy bude k dispozici exekuční titul, dlužník už nemusí mít žádný dohledatelný majetek. Provedení exekuce ani při zřejmém majetku dlužníka nebývá rychlou záležitostí, ale záležitostí spíše vzdálenějšího časového horizontu (spíše roků než měsíců), zejména pokud oprávněný nemá předchozí zkušenost s exekutorem, který se jeho pohledávkou zabývá. Někteří exekutoři v zájmu maximalizace zisku v průběhu exekuce generují náklady, které povinný musí uhradit. V případě omezených platebních možností povinného pak exekutor vymáhá především pro sebe a na oprávněného nic nezbývá. Skutečností také je, že začne-li pohledávku vymáhat soudní exekutor, je obtížné pro kohokoli dalšího do věci vstoupit a ovlivňovat ji, a to i v případě neúčinného postupu exekutora. Pohledávku vymáhanou exekutorem zřejmě nebude snadné v budoucnu odprodat.
i) Co dělat s pohledávkou, když dlužník neplatí?
Nemá-li se dlužník k dobrovolnému plnění závazku do 2 měsíců od jeho splatnosti, je vhodné dále nečekat a začít dluh nějakým způsobem řešit. Je-li dlužník právnickou osobou, je třeba se o pohledávku vážně starat již po 2 až 4 týdnech od data splatnosti.
Některé věřitele může překvapit zjištění, že tuzemské právní prostředí, včetně rozhodovací praxe soudů a reálného jednání dalších státních institucí často upřednostňuje zájmy dlužníka - neplatiče na úkor zájmů věřitele. Možná až bezmocnost věřitel pocítí v situacích, kdy dlužníci, poté co pod příslibem zaplacení převzali peníze, zboží nebo služby, se ke svým závazkům nehlásí nebo se sice hlásí, ale jenom slovně a neplní je. Potom může se věřiteli jevit, že namísto institucí, o nichž dosud samozřejmě předpokládal, že podporují toho, kdo se řídí právními předpisy a odevzdává daně, z nichž i ony instituce jsou vydržovány, má kolem sebe jen samé "Jánošíky", jejichž hlavním úkolem je chránit "chudáka" dlužníka před "drzým spratkem" věřitelem. Proto, začne-li se věřitel zajímat o osud svých pohledávek teprve dlouho poté, kdy zjistí, že dlužník nedodržuje své závazky, může být na nápravu pozdě a k úhradě nikdy nedojde. Prozíravý věřitel by se měl o své pohledávky vážně starat ještě dříve, než vzniknou, a včas si připravit lepší pozici pro případ, že dlužník nezaplatí.
j) Proč nabízíte správu pohledávek, kde je účtován poplatek za předanou pohledávku a desetiprocentní provize z inkasované částky, a nikoli vymáhání pohledávek s tím, že odměna za vymožení bude stržena až z vymožené částky?
Důvodem pro zavedení poplatku za předanou pohledávku je především skutečnost, že jinak by nebylo možné se každou pohledávkou intenzívně zabývat, když jenom podrobnější lustrace dlužníka za účelem prověření jeho majetkové situace je záležitost dosti nákladná a běžně se počítá ve stovkách korun.
I ten, kdo se problematikou vymáhání pohledávek nezabývá, musí prostou úvahou dojít k závěru, že subjekty, které nabízejí vymáhání pohledávek bez jakéhokoli vstupního poplatku, nejsou schopny hlubšího prověření skutečností týkajících se dlužníka, neboť nemají z čeho hradit poplatky za nahlížení do některých databází a seznamů dlužníků. Naši zákazníci vícekrát upozornili na případy, kdy některé subjekty, honosící se údajnou vysokou úspěšností, nebyly schopny prověřit ani základní údaje o dlužníkovi v katastru nemovitostí.
Dalším určitě nepominutelným důvodem pro vyžadování poplatku ze předanou pohledávku je vyloučení případů, kdy majitel by chtěl předávat do správy i takové své pohledávky, o nichž dobře ví, že nejsou vymožitelné.
Copyright © I. C. Finance Corp., s. r. o., Designed by Alpha Studio